Charlotte Van Brabander (35) is van veel markten thuis. Ze is mama van dochtertje Billie June en mocht haar tweede kindje Archie onlangs ook verwelkomen, maar dat weerhoudt haar er niet van om zich volop te focussen op haar werk. Vandaag is Charlotte beleggingsexpert op haar eigen platform Slim Sparen. Kijkend Vlaanderen kon haar in het tweede seizoen van De Verraders op VTM zien. In dit interview vertelt ze over haar bijzondere carrière en haar visie op beleggen als jonge mama.
Van gamer naar pokerpro
Charlotte ontvangt ons in haar thuiskantoor. Het valt meteen op dat ze intensief bezig is met beleggen. Tegen de muur liggen stapels exemplaren van haar boek Meer Geld Minder Stress en op de kast achter haar bureau liggen ook verschillende boeken over financiën.
“Het heeft me altijd wel getriggerd om een vrouw te zijn in een mannenwereld, omdat dat ook voordelen heeft”
Hoewel ze vandaag werkt als finfluencer (financial influencer) en beleggingsexpert, begon ze haar carrière op jonge leeftijd als professionele gamer: “Mijn eerste vriendje was Counter-Strike-speler. Hij ging elk weekend naar een LAN-party. Ik vond het zo frustrerend dat hij zo vaak wegging om te gamen terwijl ik niets te doen had. Daardoor ben ik zelf ook beginnen te spelen.” Meteen voelde ze zich wel thuis in de gamewereld. “Ik vond het eigenlijk wel intrigerend dat er zo weinig vrouwen waren. Het heeft me altijd wel getriggerd om een vrouw te zijn in een mannenwereld, omdat dat ook voordelen heeft. Juist omdat je beter opvalt, krijg je meer kansen.”
Vlaanderen kent Charlotte vooral van haar pokercarrière. Ze kreeg een topsportstatuut aan de universiteit zodat ze professioneel kon pokeren. Ook in die wereld weet ze goed haar mannetje te staan, hoewel ze toch merkt dat ze zich als vrouw meer moet bewijzen. Daar is volgens haar wel een verklaring voor: “Het is minder gebruikelijk dat vrouwen zich volledig wijden aan een specifieke niche, en ik denk dat het wel logisch is dat we daardoor iets minder serieus genomen worden.”
Vrouw in een mannenwereld
Toch vond ze haar zelfvertrouwen in de pokerwereld: “Ik was vroeger superverlegen, ik durfde zelfs niet naar de bakker te gaan. Net door aan tafel te zitten met mannen, worden wij sterker en leren wij skills die bij vrouwen vandaag heel hard ontbreken, zoals onderhandelen en risico’s durven nemen. Bij poker leer je om elke hand, ook al krijg je een slechte hand gedeeld, toch te spelen.”
Ook op Instagram merkt ze de kloof tussen mannen en vrouwen op: “Toen ik mijn bedrijf startte, wilde ik niemand uitsluiten. Ik wou geen aanbod maken dat alleen op vrouwen gericht was. In het begin had ik op Instagram vooral mannelijke volgers, maar toen ik mama werd en Slim Sparen startte op een ander account, kreeg ik meer vrouwelijke volgers. Ook mijn deelname aan De Verraders heeft mijn account doen groeien. Ik ben daar vrij sterk en dominant geweest en ik denk dat mannen dat niet noodzakelijk leuk vinden, terwijl vrouwen juist op zoek gaan naar een vrouwelijk voorbeeld.”
Charlotte wil vrouwen aanmoedigen om ook in mannelijke sectoren aan de slag te gaan. Ze geeft enkele tips mee: “Laat je nooit wijsmaken dat je overdrijft of emotioneel bent. Durf ook je grenzen te stellen. En durf te bluffen. Vrouwen willen altijd iets heel goed kunnen voordat ze de volgende stap nemen. Als ik een keynote geef over beleggen, dan ben ik zeker dat dertig procent van de mannen de dag nadien al aan het beleggen is zonder verder onderzoek te doen. Maar vrouwen willen eerst alles begrijpen voordat ze die stap zetten. Dus, de grootste tip die ik kan geven, is durven.”
Geld Taboe
“Geld werd thuis in de doofpot gestopt”
Vandaag houdt Charlotte zich vooral bezig met haar bedrijf Slim Sparen en haar podcast Geld Taboe. De titel van de podcast is wellicht geïnspireerd door haar jeugd: “Ik ben thuis heel angstig opgevoed over geld. Met mijn papa kon ik niet over geld praten, dat werd gewoon in de doofpot gestopt.” Dat wil ze met haar eigen kinderen anders aanpakken: “Ik ga hen sowieso leren beleggen, maar dat kan pas vanaf een bepaalde leeftijd. Ik wil hen ook laten zien dat kleine stappen grote verschillen kunnen maken en ik wil dat ze de waarde van tijd goed begrijpen. We zijn hier echt niet zo lang op de planeet, dus laten we gewoon genieten en ervoor zorgen dat we niet al onze tijd aan een werkgever moeten geven.”
In haar podcast wil ze de taboes die ze thuis meekreeg, doorbreken door in gesprek te gaan met succesvolle ondernemers. We vroegen haar wie ze nog graag zou ontvangen voor een gesprek: “Gert Verhulst zou ik heel graag interviewen. Hij is een van de rijkste Belgen, maar hij lijkt altijd heel nuchter te blijven. Ik heb een boek geschreven over geldpersoonlijkheden en ik zou heel graag zijn geldpersoonlijkheid kennen, want de mindset bepaalt altijd de weg naar succes.” Ook Donald Trump lijkt haar een interessante gesprekspartner: “Ik denk dat hij een heel emotioneel iemand is, maar dat hij zich harder voordoet dan hij is. Ik wil ook weten in welke mate hij de economie begrijpt en wat zijn drijfveer is. Ik ben niet super anti-Trump, maar ik denk dat Europa hem afschildert als een extreem slecht persoon, terwijl hij ook goede dingen doet.”
Lessen uit het verleden
Hoewel Charlotte vandaag bijzonder succesvol is, liep niet altijd alles op wieltjes: “Ik heb er spijt van dat ik een huis heb gekocht zonder er echt bij na te denken. Ik had wat geld, ik was afgestudeerd, ik moest een appartement kopen. Zo gezegd, zo gedaan. Terwijl dat totaal niet nodig was.” Ook als beginnende belegger liep alles niet altijd heel vlot: “In het begin kocht ik gewoon willekeurige aandelen. Ik ging ervan uit dat Coca-Cola wel zou blijven bestaan, dus ik kocht Coca-Cola. Aandelen kopen zonder te weten wat een bedrijf doet en zonder iets van hun financiën te kennen, is een fout die veel mensen maken.”
“Op aanraden van mijn mama ben ik gestopt met pokeren. Daar heb ik absoluut spijt van gehad”
Daarnaast lijkt ze ook spijt te hebben van haar exit uit de pokerwereld: “Ik kreeg een contract aangeboden om fulltime professioneel pokerspeler te worden. Op aanraden van mijn mama deed ik het niet. Daar heb ik absoluut spijt van gehad, zeker als ik nu zie waar mijn vriend staat, die wel heel zijn leven professioneel heeft gepokerd. Dan denk ik: ah, it could have been me.”
Gouden beleggingstip
“Geld neemt zorgen weg”
Charlotte heeft er echter geen spijt van dat ze is begonnen met beleggen. Ondanks dat geldbeheer thuis een taboeonderwerp was, toonde ze als kind toch interesse in geld: “Als mijn ouders me meer financiële educatie hadden gegeven, dan zou ik vanaf mijn tien jaar waarschijnlijk al bezig geweest zijn met sparen.” Haar advies aan jonge beleggers is dan ook het volgende: “Probeer elke maand vijftig of honderd euro aan de kant te zetten. Als je zo’n bedrag elke maand aan producten zou beleggen op de beurs, dan zou dat ervoor kunnen zorgen dat je niet op je 67e met pensioen kan gaan, maar op je 40e. Tijd is je beste vriend, maar je moet hem wel gebruiken.”
Maakt geld gelukkig?
Ten slotte vragen we haar of geld gelukkig maakt. Charlotte antwoordt vol overtuiging: “Ja, zeker. Geld neemt zorgen weg. Geld geeft je ook tijd, waardoor je meer zelf kan bepalen hoe je leven eruitziet. Zonder geld word je geleefd. Geld maakt op zich dus niet gelukkig, maar de tijd die je ermee wint wel.”